ana sayfa burun estetik burun ucu estetiği nefes darlığı septorhinoplasti burun revizyonu burun tasarımı iletişim
Yaptığım Operasyonların İncelikleri

Burun yapısı kişiye özeldir !
Yüzün yapısı her kişide farklı olduğu gibi burun yapısı da yüze ve kişinin kendisine özeldir. Bu nedenle kişiye özel burun estetiği planlanmalıdır ‘case-specific surgery’.

Burun güzel olmalı !
Burun yapısı yüzün ortasında yer aldığı için en ön planda göz bakışına hitab eder. Herhangi bir yüze ilk bakışımızda daha estetik olan yapı başta göze çarpar. Çok güzel gözü, kaşı, yanağı ve çenesi olan birisinin burnu güzel değil ise, ilk bakışta dikkati kendine çekecektir ve diğer güzel bölgelerini kapatacaktır. Ancak Burun estetiği yapıldığında diğer bölgelerin estetiği göz önüne cıkacaktır.

Harmonide temel taş !
Yüz çevresinin harmonisi ve uyumunda burun temel taştır. Yapısı, uzunluğu, genişliği ve kalkıklığı ile yüzün diğer yapılarını birbirine bağlar ve denge sağlayıcı etkisi vardır. Harmonik bir yüzde her bölgenin estetiği aynı oranda bakışı süslendirir.

İdeal burun tartışması !
İdeal burun nedir? Nasıl belirlenir? Yüz hatları ve ölçüleri ile uyumlu olup doğallığını kaybetmemiş burun kişi için en ideal burundur. İdeal bir burun 2 boyutlu ve 3 boyutlu ortamlarda tasarlanabilir. Yüz bölgesinden çekilen ön, 45 derece, ve yan fotograflarda bilgisayar ortamında tasarım yapılması öncesi ve sonrası arasında değişimleri ortaya koyar. Ayrıca 3 boyutlu bilgisayar programlarında tasarım yapılması mümkün. Tabi ki ideal anlam göreceli bir konudur fakat dar bir sınır içerisinde tartışmaya açıktır.

İdeal bir burun için bilgisayarlı tasarım şart !
İdeal bir burun söz konusu oldugunda, burun estetiği bilgisayarlı tasarım yapılmadan yapılmaz. Bilgisayarlı burun tasarımı sadece ameliyat sonrasını görmek için değildir. Cerraha yapılacak olan teknikler konusunda detaylı bir şekilde yardımcı olmak içinde kullanılır. işlemler yapılacaksa işlemin türü, lokalizasyonu ve ölçüsü kesin ve net bir şekilde belirlenmesi gerekir.

Burun estetiğini kimler yaptırabilir !
Burun estetigi ameliyatı, burun kemiği ile ilgili bir ameliyat olduğu için yüz kemiklerinin gelişimini tam olarak tamamlaması beklenmelidir. Bu nedenle en uygun yaş, burun gelişiminin tamamlandığı Erkeklerde 18, kızlarda 17 yaştan itibaren bu ameliyat yapılabilir.

Nasıl yapılır!

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi 2-2.5 saat arasıdır. Ameliyat sonrası en fazla bir gece hastanede kalınır. Ameliyat sonu burun içine tamponlar ve burun üzerine plastik bir atel yerleştirilir. 8-24 saat sonra tamponlar, 4. gün sonra atel alınır. Burun içi dikişler kendiliğinden düşer. Atel alındıktan sonra 3 gün burun bandajı uygulanır.

Ağrı olur mu!

Ameliyat sonrası nerdeyse hiç ağrı olmaz, olabilecek hafif ağrı, ağrı kesici ilaçlar ile kolayca giderilebilir.

İşe dönüş!

Yapılan cerrahi işleme göre ameliyattan 4-7 gün sonra normal yaşama dönebilir veya uçak yolculuğu yapabilirsiniz.


  Diğer Konular
* Burun Estetiği
* Burun Estetiği Hakkında Sık Sorulanlar
* Revizyon Burun Operasyonları
* Nefes Darlığı (Septorhinoplasty)

* Burun Ucu Estetiği

* Hasta Resimleri

* Hakkımda
* Sorularınızı Cevaplıyorum

Linkler: Sağlık - Burun Estetiği - Estetik - Burun Estetiği - Estetik - Burun EstetiğiEstetik  - Estetik